Pravljični december je čas veselja in sreče. Je čas, ki ga preživimo s svojimi najbližjimi in je tudi čas obdarovanja. Za večino je to najlepši mesec v letu, za mnoge pa tudi izjemno težak. Dijaki Gimnazije in srednje šole Kočevje so zato v mesecu decembru na prvo mesto postavili dobrodelnost oz. izkazovanje dobrih del.
Ljudje še vedno najbolj cenimo pozornosti, za katere vemo, da se je tisti, ki nam jih podarja, zanje potrudil. Zato smo na šoli pripravili več kot 70 unikatnih novoletnih voščilnic, ki smo jih razdelili na mestnih ulicah, s čimer smo marsikateremu občanu polepšali dan in narisali nasmeh na obraz. Poudariti pa je potrebno, da je bilo veselje obojestransko, saj so dijaki v zahvalo prejeli lepo besedo in pohvalo.
Da tudi v mesecu decembru nismo pozabili na naše okolje, smo se odločili za akcijo pod geslom: USTVARJAJ BOLJŠI SVET! IMEJ SVOJO VREČKO!, katere glavni namen je bil zmanjšanje uporabe plastičnih vrečk in osveščanje ljudi o njihovi škodljivosti. Dijaki so v ta namen reciklirali stare bombažne majice, iz njih izdelali bombažne vrečke vseh oblik, barv in velikosti ter jih unikatno poslikali. V sodelovanju s Tržnico Kočevje smo v mesecu decembru vrečke brezplačno podeljevali mimoidočim.
Želimo, da bi si znali tudi v ostalih mesecih novega leta vzeti čas za bližnje, skrbeti drug za drugega in okolje, si medsebojno pomagati ter se razveseljevati. Včasih je dovolj že prijazen nasmeh, topla beseda ali objem, da nekomu polepšamo dan.
SREČNO 2019!
multiplikatorka POŠ
Katja Hočevar
Varna mobilnost je sodoben način življenja, ki spodbuja in krepi veščine za kulturo vedenja v prometu, zdrav način življenja, odnos do okolja ter ekonomičnost vlog udeležencev v prometu. Tega se zavedamo tudi na Gimnaziji in srednji šoli Kočevje, zato smo se v preteklem šolskem letu z dijaki prvih letnikov programov prodajalec, oblikovalec kovin in mizar vključili v projekt Trajnostna mobilnost dijakov, katerega nosilec je Zavod RS za šolstvo. S tem projektom želimo pri dijakih ozavestiti pomen varnosti in ustrezno ravnanje v cestnem prometu.
Tako smo v lanskem šolskem letu na šoli ustanovili klub za varno mobilnost in začeli z aktivnostmi v njem. Izvedli smo 2 delavnici za dijake, in sicer 1. z naslovom 5 X STOP JE COOL, v izvedbi Zavoda Varna pot in 2. delavnico z naslovom Preventiva v cestnem prometu – ta pa je bila organizirana v sodelovanju z Zvezo paraplegikov Slovenije, Društvom paraplegikov Slovenije, Policijsko postajo Kočevje ter z NMP Zdravstvenega doma Kočevje.
Maja smo se udeležili 1. delovnega srečanja v mreži šol na SPSŠB v Ljubljani. V delavnicah so dijaki s problemskim poukom iskali poti iz različnih situacij v prometu, na koncu pa se preizkusili še v simulatorju prevračanja. V tem šolskem letu pa smo v Tednu mobilnosti izvedli akcijo z naslovom Pripelji srečo v šolo, s katero smo želeli, da bi čim več dijakov in profesorjev prišlo v šolo s kolesom, sledilo je anketiranje osnovnošolcev, srednješolcev in staršev vrtčevskih otrok o poznavanju cestno prometnih predpisov ter delo v klubu predstavili dijakom letošnjih prvih letnikov in jih hkrati s tem povabili v klub, saj želimo, da bi čim več dijakov seznanili s pomenom varne mobilnosti, saj so tudi oni vsakodnevni udeleženci v prometu. Ob dnevu spomina na žrtve prometnih nesreč smo na šoli ozaveščali dijake o varnosti v prometu s predstavitvenimi aktivnostmi na temo »Če bi ceste spregovorile« in »Vizijo nič« v okviru Zavoda Varna pot. Dijakom in zaposlenim na šoli so dijaki pripenjali črne pentlje v opomin in spomin na žrtve prometnih nesreč.
Na šoli se še kako zavedamo ranljivosti mladostnikov, ki stopajo na pot odraslosti kot vozniki motornih koles, zato jih želimo s pomočjo projekta Dijaki dijakom opolnomočiti z znanji, ki jim bodo pomagala, da bo njihova pot varna, ko bodo udeleženi v prometu bodisi kot pešci, vozniki ali sopotniki.
Andreja Devjak in Nataša Tekavec
Gradivo za tekmovanje iz ekoznanja za srednje šole je dostopno na povezavi.
Ob izbruhih vseh hudih pandemij, vključno s kugo in špansko gripo, ki so skozi zgodovino spremljale človeštvo, so bili prebivalci sprva vedno zelo vestni pri preventivnih ukrepih, saj so bolezni vzbujale strah. Oboleli so bili po navadi stigmatizirani, zato so mnogi hoteli bolezen prikriti ali zanikati.
Zdaj, ko obstaja možnost zdravljenja, in je AIDS tretiran kot kronična bolezen, ki svojo simptomatičnost pokaže šele čez 5 ali 6 let, pa postajamo manj skrbni.
V Sloveniji smo na repu po številu testiranih oseb, kljub temu pa se vsako leto povečuje število novih diagnoz .
Zavedati se moramo, da je bolezen mogoče obvladati le, če jo odkrijemo v začetni fazi.
Zgodnje testiranje tistih, ki so izpostavljeni tveganju, je možno pri vseh zdravnikih družinske medicine, v prostorih nevladne organizacije Legebitra in anonimno na infekcijski kliniki.
Najpomembnejša zaščita pa je varna spolnost. To med drugim pomeni, da je treba pri spolnih odnosih uporabljati kondom in imeti stalnega, neokuženega in zvestega partnerja.
V Sloveniji raste število okuženih med moškimi, ki imajo spolne odnose z moškimi, v vzhodni Evropi pa med intravenoznimi uživalci drog.
Okužbam z virusom HIV moramo tudi trideset let po začetku epidemije v Sloveniji, Evropi in po svetu posvečati veliko pozornosti, saj so kot način širjenja virusa na območju, ki sodi pod okrilje evropskega regionalnega urada, na prvem mestu heteroseksualni spolni odnosi.
V mesecu novembru smo na šoli izpeljali tekmovanje v prevajanju, ki ga vsako leto organizira Evropska komisija, Juvenes Translatores. Udeležilo se ga je 5 dijakov tretjih letnikov.
Dijaki 2. a-razreda Gimnazije in srednje šole Kočevje so se v četrtek, 22. 11. 2018, seznanili z izdelavo ekološkega čistila-pralnega praška. Z udeležbo na Evropskem tednu zmanjševanja odpadkov, ki ga je v prostorih Tržnice Kočevje priredila Komunala Kočevje, so dijaki pridobili nova znanja in uvid v nujnost zmanjševanja odpadkov. Udeleženci in izvajalci so si izmenjali darila: dijaki so prinesli odpadno jedilno olje, s seboj pa so odnesli ekološko milo in pralni prašek, ki bo zadoščal za vsaj eno "žehto".
Slike v galeriji.